Jakie okna lepsze – pcv czy drewno?

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca rusza sezon na wymianę i renowację okien. Wielu właścicieli budynków staje przed dylematem jakie okna wybrać. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe (z PCV) mają bowiem swoje zalety i wady

Okna drewniane – estetyka i ciepło

Większości osób okna drewniane kojarzą się z nieszczelnymi, starymi oknami pokrytymi łuszczącą się białą farbą. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne okna drewniane mają porównywalne parametry do okien plastikowych i są uważane za bardziej eleganckie. Stosuje się je często w domach jednorodzinnych lub starych kamienicach, gdzie konieczne jest dopasowanie wyglądu okien do całości budynku.

Ten rodzaj okien często jest odbierany jako bardziej naturalny i ciepły. Wykorzystywane przy ich produkcji materiały są ekologiczne, jednak nie należy zapominać, że ramy pokrywane są specjalnymi chemicznymi substancjami, zabezpieczającymi je przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Drewno jest bardziej podatne na taki wpływ, co powoduje, że łatwiej ulega wypaczeniom i deformacjom. Jednocześnie rama jest bardziej wytrzymała i w niektórych przypadkach okna drewniane (konserwowane regularnie) mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat w dobrej kondycji.

Okna drewniane mogą mieć dowolne kształty, a ich dodatkową zaletą jest doskonała współpraca z więźbą dachową (okna dachowe). Drobne uszkodzenia ram mogą zostać łatwo naprawione, nawet przez niewykwalifikowaną osobę – wystarczy złuszczyć warstwę starego lakieru i ponownie zabezpieczyć ramę. Jeżeli nie doszło do głębokiego uszkodzenia drewna, okno będzie wyglądało jak nowe i zachowa wszystkie swoje właściwości.

Wadą okien drewnianych jest konieczność ich regularnego konserwowania. Co kilka lat (w zależności od stopnia zużycia i warunków) trzeba oczyścić ramę ze starego lakieru i zaimpregnować ją na nowo. Źle zabezpieczone drewno wchłania wilgoć, a to z kolei może prowadzić do zagrzybienia, wypaczenia lub nawet zniszczenia ramy. Nie można ich również montować przed tynkowaniem.

Okna plastikowe – bezobsługowość i wygoda

Okna plastikowe wykonywane są polichlorku winylu (PCV) i charakteryzują się dobrymi parametrami technicznymi. Coraz częściej na rynku pojawiają się profile bezołowiowe, nie zawierające szkodliwych substancji i przyjazne dla środowiska. Dostępne są w wielu kolorach (istnieje również możliwość wyprodukowania okna o innym kolorze wewnętrznym i innym zewnętrznym) i nie są podatne na odbarwienia, blaknięcie i żółknięcie pod wpływem słońca. Warunki atmosferycznie nie powodują wypaczania się profili. Okna PCV są również lekkie i można je montować jeszcze przed otynkowaniem. Nie wymagają konserwacji – wystarczy je umyć.

W porównaniu do okien drewnianych okna z PCV mają krótszą trwałość (trzeba je wymienić najpóźniej po ok. 40 latach, w zależności od warunków). Są również zimniejsze – o ile parametry termiczne szyb są porównywalne, o tyle rama drewniana jest znacznie cieplejsza od plastikowej. Problemem jest również uszkodzenie okna – drewniane można miejscowo, samodzielnie naprawić, a przy oknach plastikowych nie jest to możliwe.  Popularne „plastiki” może być również ciężko dobrać kolorystycznie do posiadanych już okien.

Dodatki i ważne parametry

W obu rodzajach okien można dowolnie wybierać kształty, wymiary i kolory (przy czym na więźbę stosuje się raczej okna drewniane, ze względu na to że lepiej „pracują”). Każde z nich producent na życzenie wyposaży w zabezpieczenia antywłamaniowe, rolety lub żaluzje. Bez względu na wybór warto przed zakupem zwrócić uwagę na parametry techniczne (przede wszystkim przenikalność ciepła – im niższa wartość współczynnika tym lepiej – i ochronę akustyczną) – to one będą decydowały o komforcie użytkowania. Równie ważna jest mikrowentylacja, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej oraz odporność na ogień. Chociaż przyjęło się uważać, że okna PCV są lepsze pod tym kątem, obecnie stosowane impregnaty antyogniowe w ramach drewnianych pozwalają osiągnąć w testach porównywalne wyniki.

Jeśli budujesz dom, zapoznaj się także z artykułem:„Porotherm, silikaty, gazobeton? Jaki materiał wybrać do stawiania ścian?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

54 odpowiedzi na „Jakie okna lepsze – pcv czy drewno?

  1. Pingback: Wilgoć, pleśń i grzyb w domu – jak się ich pozbyć, jak usunąć… | Blog Eurobudowa

Dodaj komentarz