Bezpieczeństwo Twoich pracowników na budowie

W ostatnim czasie z bardzo ostrą krytyką spotkała się praca chińskich robotników na polskich budowach. Nie tylko dlatego, że stosują dumpingowe ceny i są nieuczciwą konkurencją, też dlatego, że oszczędzają na bezpieczeństwie i higienie pracy. Jak to więc wygląda wśród polskich pracodawców i pracowników?

Praca na budowie wiąże się z wieloma zagrożeniami, nie tylko pod względem pożarów, zawalenia się konstrukcji czy prac wysokościowych, ale także pod względem drobnych okaleczeń, przez nienoszenie odpowiedniego ubrania i przestrzegania odpowiednich środków zasad BHP. O czym więc należy pamiętać, by nasi pracownicy doznawali jak najmniej uszkodzeń na budowie, a także jak zabezpieczać teren przed groźnymi wypadkami?

Odzież robocza na placu budowy

Jak pisaliśmy już w jednym z poprzednim artykułów: „Chińskie firmy również w budownictwie”, chińscy pracodawcy rzadko przestrzegają higieny i bezpieczeństwa pracy na budowie, oszczędzając w ten sposób pieniądze, by między innymi niską ceną wygrywać polskie przetargi. Jak więc należy dbać o bezpieczeństwo pracy swoich podwładnych, by mogli należycie wykonywać swoje obowiązki bez utraty zdrowia? Przede wszystkim odzież robocza, musi być solidna i spełniająca wszelkie atesty, a także przystosowana do warunków pogodowych, zwłaszcza zimą, jeśli prace są prowadzone na zewnątrz. Ważny jest kask na budowie, bez którego pracownik nie ma prawa poruszać się na placu, bez znaczenia czy w danym momencie wykonuje swoje obowiązki czy też nie. Ponadto pracownik musi posiadać obuwie ochronne, bez znaczenia na porę roku dobrze zabezpieczone, przed wbijaniem się gwoździ, ostrych narzędzi, czy na przykład jeśli upadnie na nogę coś ciężkiego. Buty powinny być więc ze stalowymi noskami i wkładkami. Ważny jest też odpowiedni strój, który pracownik będzie mógł szczelnie zapiąć, który wymienimy, zawsze kiedy będzie już potargany, albo zniszczony. Obowiązkowo musimy pracownika wyposażyć w rękawice, okulary ochronne i ekran, przed opryskami, odłamkami, iskrami i innymi, a także maskę ochronną, jeśli pracuje w pyle lub przy niebezpiecznych substancjach. Odzież robocza nie należy do najtańszych, jej zakup i przestrzeganie przepisów, jest też obowiązkiem każdego pracodawcy. Jeśli pracownik nie otrzymuje należytego wyposażenia, pracodawca musi mu wypłacić ekwiwalent, by mógł sam sobie niezbędną odzież i obuwie zakupić. Przy kontroli bowiem, karę otrzyma zarówno pracownik, ale większe problemy będzie miał pracodawca.

O czym jeszcze musimy pamiętać.

Pracownik na budowie musi nie tylko mieć odpowiednie kwalifikacje czy doświadczenia, ale także posiadać odpowiednią wiedzę, na temat przestrzegania bezpieczeństwa pracy. W tym celu musi zostać odpowiednio przeszkolony, co potwierdzamy podpisem i datą odbycia takiego szkolenia. Pracownik musi wiedzieć, gdzie są drogi ewakuacyjne, gdzie znajdują się gaśnice i jak ich w razie pożaru używać, musi znać zasady udzielania pierwszej pomocy i wiedzieć jakie grożą mu konsekwencje jej nieudzielenia. Na placu budowy co najmniej jedna osoba na każdych 10 osób musi mieć taki kurs udzielania pierwszej pomocy. Ponadto pracownik musi wiedzieć, że po każdej wykonanej pracy należy bezwzględnie uprzątnąć swoje stanowisko pracy, tak by nie pozostał żadne ostre narzędzia czy przedmioty, które mogą jego, lub innych narazić na uszczerbek zdrowia. Za przestrzeganie tych wszystkich kwestii odpowiada, albo nadzorujący budowę, albo kierownik budowy, dlatego tak nie otrzymamy pozwolenia na ruszenie robót, dopóki nie będziemy mieć takiej osoby w załodze.

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest bardzo ważna na budowie. Po pierwsze dlatego, że jej zakres i wszelkie warunki określa ściśle prawo pracy, kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania poszczególnych robót budowlanych, a ich nieprzestrzeganie wiąże się z surowymi karami, a po drugie dlatego, że drożej wyniosą nas koszty leczenia, nieobecność pracowników czy odszkodowania, niż zakup niezbędnego sprzętu i odzieży ochronnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Praca w budownictwie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Bezpieczeństwo Twoich pracowników na budowie

  1. Pingback: Zapewnienie odpowiednich warunków pracy na budowie czyli BHP w praktyce

Dodaj komentarz