Ogrzewanie podłogowe – największe zalety

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie stanowi jeden z najważniejszych systemów, bez których nie obejdzie się żadne mieszkanie czy dom. Oprócz klasycznych rozwiązań z centralnym kotłem, coraz częściej wprowadza się w pomieszczeniach mieszkalnych praktyczne produkty podłogowe.

Dlaczego warto zainteresować się ogrzewaniem podłogowym? Co można dzięki niemu zyskać oraz na ile jest to opcja opłacalna? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Ogrzewanie podłogowe – różne oblicza ciepłej podłogi

Ogrzewanie podłogowe znane jest nie od dziś. Stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych rozwiązań konwektorowych. Najczęściej, gdy mówi się o tym typie ogrzewania powierzchniowego, ma się na myśli systemy wodne. Składają się one z wielu małych rurek, umieszczonych pod wierzchnią warstwą podłogi. To w nich krąży ciepła woda, rozprowadzana przez specjalną pompę. Ciepło jest przekazywane z nich do podłogi i dalej – do wnętrza.

Istnieje jednak inna, prostsza opcja. Można bowiem zdecydować się na ogrzewanie w formie elektrycznej mapy grzewczej, którą oferuje choćby sklep z ogrzewaniem elektrycznym Econovli. W tym przypadku wystarczy tylko rozłożyć folię pod powierzchnią podłogi i podłączyć ją do sieci energetycznej, by móc cieszyć się z przyjemnie ciepłych paneli lub płytek – bez dodatkowego osprzętu i akcesoriów.

Uniwersalność ogrzewania podłogowego

Produkty powierzchniowe grzewcze stosuje się w różnych domowych wnętrzach. Najczęściej kojarzy się je z łazienkami. Równie chętnie trafiają jednak do sypialni, salonu lub kuchni, a nawet pokoju dziecięcego.
Można je stosować jako ogrzewanie główne, a także połączyć z innymi rozwiązaniami, by uzyskać optymalne rezultaty.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się olbrzymią popularnością. Z czego ona wynika? Taka opcja zapewnia wiele praktycznych korzyści, które zwiększają komfort codziennego funkcjonowania w warunkach domowych.

Komfort ciepłych stóp

Największą zaletą jest oczywiście uzyskanie przyjemnie ciepłej podłogi w całym wnętrzu. Zarówno bowiem system rurek, jak i folia grzewcza, podgrzewają całą powierzchnię, co gwarantuje równomierny rozkład temperatur w całej przestrzeni. A to poprawia wygodę i komfort cieplny użytkowników.

Odpowiedni rozkład temperatur we wnętrzu

We wnętrzach, w których zainstalowało się ogrzewanie podłogowe, nie tylko uzyskuje się korzystny rozkład ciepła na całej powierzchni. Ważniejsze jest nawet promieniowanie ciepła od podłogi ku górze. Dzięki temu cieplej jest w pobliżu stóp, a nieco chłodniej przy głowie, co stanowi optymalny rozkład temperatury dla dobrego samopoczucia i wygody domowników w każdym wieku.

Rozwiązanie dla alergików

Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie wypromieniowywania ciepła. Wykorzystanie konwekcji, czyli podstawowego procesu w ogrzewaniu centralnym z grzejnikami we wnętrzach, jest marginalne. Co to oznacza w praktyce? Takie rozwiązanie grzewcze nie prowadzi do wymuszenia sztucznego ruchu powietrza we wnętrzu. Ogranicza to zatem do minimum unoszenie się kurzu i roztoczy, czyli jednych z groźniejszych alergenów. Ogrzewanie podłogowe uznaje się zatem za jedną z korzystniejszych opcji dla osób, cierpiących z powodu różnych uczuleń wziewnych.

Większa ustawność wnętrza

We wszystkich produktach do ogrzewania podłogowego niemal całość rozwiązania kryje się pod powierzchnią podłogi. Szczególnie korzystne pod tym względem jest ogrzewanie elektryczne, bez dodatkowych akcesoriów, wyłącznie z termostatem, montowanym na przykład na ścianie. Nie ma zatem konieczności przewidywania miejsca we wnętrzu do zainstalowania dużych grzejników. Jest to wręcz idealna opcja do niewielkich pomieszczeń, gdzie trudno poprawić ustawność przestrzeni oraz zwiększyć dostępny metraż.

Ogrzewanie podłogowe – nowy standard cieplny

Ogrzewanie podłogowe jest wygodne i praktyczne. Sprawdza się w domowych wnętrzach, a także bywa stosowane w instytucjach publicznych i miejscach pracy. Dzięki niemu poprawia się komfort cieplny oraz zyskuje wiele innych korzyści, by na co dzień w domu lub mieszkaniu żyło się zdecydowanie wygodniej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz