Co na dach? Dowiedz się, jakie pokrycia dachowe są najlepsze

Pokrycia dachowe Blachotrapez

Budowa lub remont domu wiążą się z podejmowaniem szeregu decyzji. Przeglądając katalogi budowlane, powinieneś mieć na uwadze nie tylko aspekty estetyczne kupowanych elementów wykończenia domu lub materiałów, ale przede wszystkim ich funkcjonalność. Wybór pokrycia dachowego jest jednym z najważniejszych etapów. Czy konstrukcja dachu ma wpływ na jego rodzaj? Jeżeli tak, to w jaki sposób je dobrać? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Każdy, kto podjął się budowy domu wie, że to przedsięwzięcie jest nie lada wyzwaniem. W takiej sytuacji stajemy przed wieloma dylematami związanymi z wykończeniem nowego lokum. Jednym z nich jest wybór pokrycia dachowego. Decyzję o tym, czego użyć do wyłożenia zadaszenia podejmuje się na podstawie wielu czynników, a jednym z nich jest budowa dachu. Konstrukcja dachu płaskiego wymaga innego rodzaju pokrycia niż dach jednospadowy. Jak dobrać właściwy materiał na dachy o różnej strukturze? Odpowiadamy.

Co zamiast papy na dach płaski?

Domy z płaskimi dachami zwykle kojarzą się z budynkami powstałymi w latach 70. i 80. XX wieku. Niemniej taka konstrukcja zadaszenia coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych domów. Wbrew pozorom konstrukcja dachu płaskiego nie jest całkowicie pozioma – zwykle tego typu zadaszenie jest nachylone pod kątem kilku stopni. Inną nazwą płaskiego dachu jest stropodach, ponieważ łączy w sobie cechy dachu i stropu.

Papa termozgrzewalna jest jednym z najpopularniejszych tworzyw, jakim do tej pory pokrywało się dachy płaskie. Te o większym spadku można z powodzeniem pokryć blachodachówką. Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości materiale, wybierz sprawdzonego producenta, np. Blachotrapez – pokrycia dachowe dostępne w jego ofercie zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony dachu, dzięki wykorzystaniu powłoki Pladur®Wrinkle Mat Plus.

Dachy spadziste – czego użyć do ich pokrycia?

Najczęściej spotykanymi pokryciami domów są dachy spadziste. Wyróżnia się kilka ich typów:

  • jednospadowy,

  • dwuspadowy,

  • czterospadowy,

  • wielospadowy.

Nazwy tych pokryć pochodzą od liczby połaci, wchodzących w ich skład. W Polsce najpopularniejsze są dachy dwuspadowe, inaczej nazywane łamanymi. Niemniej często spotyka się również te czterospadowe. Wśród nich wyróżnia się dwie konstrukcje: namiotową i kopertową. Ta pierwsza przyjmuje kształt ostrosłupa, którego podstawę stanowi prostokąt, a trójkątne boki zbiegają się w wierzchołku. Drugi rodzaj dachu czterospadowego swoją nazwę zawdzięcza kopercie, której kształt przypomina, gdy spojrzymy na niego z góry. Dach wielospadowy jest pokryciem o niestandardowym kształcie i nieokreślonej liczbie połaci.

Do pokrycia dachu spadzistego wykorzystasz różne materiały. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na blachodachówkę, blachę gontopodobną, blachę trapezową czy też panele dachowe. Z roku na rok na popularności zyskują również blachy i blachodachówki z posypką, które powstają z wykorzystaniem naturalnego kruszywa najwyższej jakości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Budownictwo i gospodarka, Sprzęt i technologie budowlane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz