Altana w ogrodzie – jak ją zagospodarować?

Altana ogrodowa

Spędzanie czasu w ogrodzie to wielka radość dla wszystkich członków rodziny i ich gości. To miejsce do swobodnej rekreacji, a także strefa do celebrowania ważnych chwil. Jakość wypoczynku zależy w dużej mierze od właściwego zaaranżowania przestrzeni. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się od lat altany ogrodowe.

Z czego wznieść altanę ogrodową? Gdzie najlepiej ją ustawić? Jakie wyposażenie musi do niej trafić? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Altana ogrodowa a przepisy prawa – czy trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Tak naprawdę przepisy polskiego prawa nie definiują jednoznacznie, czym jest altana ogrodowa. Najczęściej określa się ją jako wolnostojący budynek rekreacyjny w ramach danej posesji. Zazwyczaj ma on formę otwartą (bez mocno zabudowanych ścian) i jest w całości nakryty zadaszeniem, by umożliwić wypoczynek w ogrodzie nawet przy mniej sprzyjającej pogodzie.

Czy taka konstrukcja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Wszystko zależy od tego, jaką altankę planujemy wznieść na swojej działce. Pozwolenia nie wymagają wolnostojące zabudowania rekreacyjne o powierzchni mniejszej niż 35 metrów kwadratowych – może ich być kilka, ale ich łączna liczba nie może przekroczyć dwóch na każde 500 metrów terenu.

Gdzie postawić altanę w ogrodzie?

O czym jeszcze pamiętać? Równie ważne jest właściwe położenie altany w ramach posesji. Oczywiście powinna ona trafić do zacisznej części ogrodu, z dala od ciekawskich spojrzeń przechodniów. Warto zatroszczyć się o to, by była to przestrzeń choć częściowo zacieniona, z dobrym dojściem do domu oraz oczywiście z widokiem na ewentualny plac zabaw dla dzieci, by mieć pociechy zawsze na oku, również podczas wypoczynku.

Nie zapominajmy też o ważnej kwestii formalnej. Altana ogrodowa nie może znaleźć się zbyt blisko granicy posesji. Standardowa odległość to 3 metry od granicy, jeśli ściana od tej strony jest zabudowana i nie ma wejścia. Jeżeli pojawiają się na niej okna lub drzwi, odległość powinna wynieść 4 metry.

Najpopularniejsze rodzaje altan ogrodowych – jak zbudować miejsce do wypoczynku?

Altany ogrodowe mogą być zbudowane z rozmaitych materiałów i przybierać różne formy, dopasowane do konkretnego stylu ogrodu i pozostałych zabudowań. Obecnie do najpopularniejszych konstrukcji zaliczają się altany drewniane (z drewna sosnowego lub świerkowego), które wpisują się w większość popularnych nurtów, w tym ogrody skandynawskie, nowoczesne, boho, toskańskie czy orientalne.

Zdarza się, że bazą altany jest wysoka podmurówka ceglana lub kamienna o dość surowym wyglądzie. Powyżej niej ustawia się natomiast zadaszoną, ażurową konstrukcję z drewna lub metalu. Zamiast standardowych ścian w altanach często wybiera się bardziej otwarte konstrukcje. Dużą popularnością cieszy się zabudowa kratownicowa, która oprócz osłony stanowi też idealną podstawę dla pnączy (bluszczy, dzikiego wina czy róż). Dzięki nim altana zyskuje jeszcze piękniejszy, naturalny wygląd.

Kluczowe elementy wyposażenia do altany ogrodowej – co wykorzystać?

We wnętrzu altany nie może zabraknąć oczywiście mebli wypoczynkowych. Spory ich wybór oferuje na przykład hurtownia mebli ogrodowych Bazkar. Jakie rozwiązania wybrać? Dla uzyskania komfortu i spójności wizualnej przestrzeni, najlepiej postawić na gotowe zestawy, składające się z mebli do siedzenia (sofy i narożniki, fotele, pufy, krzesła leżaki) oraz stolików. W zależności od konkretnych potrzeb można zdecydować się na nieco inne rozwiązania. W miejscach do spożywania posiłków na świeżym powietrzu lepiej sprawdzają się wysokie stoły oraz krzesła czy ławki. W przestrzeni do swobodnej rekreacji można pozwolić sobie na głębokie fotele i kanapy oraz niskie stoliki. Warto stawiać na trwałe produkty z zaimpregnowanego drewna, metalu odpornego na korozję lub nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Równie ważnym elementem wystroju każdej altany ogrodowej jest oświetlenie. Mogą to być wodoszczelne lampy zasilane z sieci wewnątrz konstrukcji (np. na ścianach czy suficie) lub modele solarne wokół altany. Ważne, by zapewniały wystarczająco światła do przemieszczania się i przyjemnego spędzania czasu w ogrodzie wieczorową porą.

Wygodna i piękna altana w ogrodzie – sposób na relaks dla całej rodziny

Odpowiednio zaprojektowana i wyposażona altana zapewnia przyjemną przestrzeń do relaksu. To miejsce spokojne, zaciszne i wpisujące się w zielone otoczenie. Trudno się zatem dziwić, że takie konstrukcje cieszą się tak dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony właścicieli ogrodów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz