Kierownik budowy – czyli jego zadania i odpowiedzialność

Jakie obowiązki i zadania ma Twój kierownik budowy? Czy aby na pewno tylko delegowanie i koordynowanie zadań na budowie?

Na każdym placu budowy, niezależnie od ilości osób tam pracujących, musi być kierownik budowy. Z pewnością wie to każdy przedsiębiorca, prowadzący firmę remontową albo budowlaną, czy jednak każdy przedsiębiorca wie, za co odpowiada zatrudniona osoba na stanowisku kierownika budowy?

Obowiązki pracodawcy a kierownika budowy

W małych firmach budowlanych, to przeważnie pracodawca jest także kierownikiem budowy. Oznacza to, że musi on znać zarówno obowiązki pracodawcy jak i kierownika i należycie je wypełniać. Jeśli jednak prowadzimy dużą firmę budowlaną i wygrywamy różne przetargi, to na każdym placu budowy, musimy mieć nie tylko wydelegowanego kierownika, ale jego doświadczenie i kwalifikacje stanowią przeważnie jedno z kryterium oceny konkursowej. W poprzednim artykule Zapewnienie odpowiednich warunków pracy na budowie czyli BHP w praktyce opisaliśmy zasady BHP, istotne podczas prac budowlanych. Kto więc ma jakie obowiązki, za co jest odpowiedzialny pracodawca, a za co kierownik budowy? Do opracowania pełnego planu ochrony zobowiązany jest kierownik budowy, jednak większość obowiązków w tym zakresie ma pracodawca. Przede wszystkim pracodawca jest odpowiedzialny za sprawdzenie wymaganych kwalifikacji do obsługi skomplikowanego sprzętu, maszyn, czy wykonywania poszczególnych prac, na przykład na wysokościach, bądź elektrycznych. Pracodawca musi też dostarczyć wymagany sprzęt, nie tylko maszyny budowlane, ale też drabiny, rusztowania i inne, które są niezbędne do wykonywania pracy w bezpiecznych warunkach. Kierownik ma obowiązek czuwać przez cały czas trwania robót, by pracownik przestrzegał wszelkich norm i zasad BHP, ale to pracodawca zobowiązany jest do przeszkolenia pracownika w tym temacie, a także musi dopilnować by ten zrobił wszystkie niezbędne badania lekarskie. Również kierownik na bieżąco podczas prac, ocenia poszczególne ryzyko zawodowe na stanowiskach pracy, ale to pracodawca ma obowiązek poinformować o istniejącym ryzyku i zasadach ochrony przed zagrożeniami, jeszcze przed rozpoczęciem prac. Na barkach kierownika spoczywa, by podczas wykonywania każdej czynności, a także przebywania na placu podczas innych prac, pracownik nosił ubranie ochronne, także odpowiednie buty, rękawiczki i kask, ale to pracodawca wyposaża w to pracownika, lub przed zaczęciem prac wypłaca stosowny ekwiwalent.

Kierownik budowy – koordynator prac czy strażnik bezpieczeństwa na budowie

Najważniejszą osobą na placu budowy, jest więc kierownik. To on decyduje o wszystkich ważnych kwestiach, zarówno pod względem koordynacji prac, jak i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Jednak jeśli mamy większą ekipę, bądź większe zlecenie, możemy do przestrzegania zasad BHP zatrudnić osobę, która będzie uzgadniać z poszczególnymi kierownikami, zasady bezpieczeństwa. Kierownik musi bowiem uwzględniać wszelkie zmiany w pracach, wynikające z z zasad bezpieczeństwa i ochrony, które wyniknęły podczas poszczególnych prac. Kierownik budowy też musi odpowiednio koordynować, ale także organizować poszczególne odcinki prac, by nie kolidowały one ze sobą, ani w żaden sposób nie wpływały negatywnie na zasady BHP podczas wykonywania prac. Każdy pracownik musi po sobie plac i miejsce pracy uprzątnąć, jednak to kierownik pilnuje dopełniania tych obowiązków. Jeśli więc kierownik naszej budowy zarówno koordynuje działania jak i przestrza zasad BHP, to musimy spisać z nim stosowną umowę, zaznaczając jego stopień odpowiedzialności i konsekwencje jej braku. Jeśli zatrudniamy osobę do przestrzegania warunków BHP, to kierownik powinien w ramach obowiązków pełną współpracę i koordynację działań z tą osobą, by reszta osób mogła się do nich stosować i ich przestrzegać.

Kierownik budowy jest więc bardzo ważną jednostką na każdym placu. Ważne jest byśmy zdawali sobie sprawę, jakie on ma obowiązki, a jakie my, jako pracodawca, ponieważ tylko wzajemne uzupełnianie się w tym względzie zapewni nam pełną ochronę bezpieczeństwa naszych pracowników.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca w budownictwie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kierownik budowy – czyli jego zadania i odpowiedzialność

  1. Pingback: Kierownik budowy – podwykonawca czy pracownik?

  2. Pingback: Jak prowadzić dziennik budowy

Dodaj komentarz