Jak znaleźć rzetelnego podwykonawcę

Przeczytaliśmy ciekawe ogłoszenie o przetargu, ale część wymaganych prac nie należy do naszych specjalności? Zamiast rezygnować z intratnych zleceń, poszukajmy dobrego i sprawdzonego podwykonawcy.

W dzisiejszych czasach przetargi, najczęściej są dobrą okazją do zawierania współpracy pomiędzy różnymi kontrahentami. Zamawiający określa bowiem wykonanie różnych prac, często kompleksowych z kilku zakresów. Najczęściej dotyczy to przetargów budowlanych, gdzie w zakres prac mogą wchodzić różnorodnego typu usługi. Dlatego jeśli na przykład nie dysponujemy ekipą, mogącą wykonywać prace wysokościowe, a w zleceniu oprócz prac elewacyjnych, w których się specjalizujemy, jest też remont dachu, to możemy poszukać podwykonawcy, z którym wspólnie staniemy do oferty konkursowej.

Kiedy warto szukać podwykonawcy

Jeśli w przetargu, w którym chcemy startować, możemy większość prac wykonać samodzielnie, a tylko część robót leży poza naszymi kwalifikacjami i doświadczeniem, to zdecydowanie wtedy warto szukać podwykonawcy, zwłaszcza, że prawo o zamówieniach publicznych dopuszcza taką sytuację. Podwykonawcy warto jednak szukać też wtedy jeśli jesteśmy stosunkowo młodą firmą na rynku, albo nie dysponujemy jeszcze odpowiednio bogatymi referencjami z danego zakresu prac. Wtedy podwykonawca z dłuższym stażem na rynku, świetnie podbuduje naszą ofertę. Musimy też realnie oceniać nasze moce przerobowe. Jeśli podpisaliśmy kilka umów w jednym czasie, to istnieje duże ryzyko, że nie dotrzymamy terminu odbioru prac. W takich sytuacjach też warto dzielić się zleceniami z podwykonawcą, zachowując dla siebie te obowiązki, w których czujemy się mocni, albo w przypadku których dysponujemy wolnym sprzętem budowlanym. Jak pisaliśmy już bowiem w artykule: „Skuteczna oferta w przetargach budowlanych”, wszystkie elementy mają bardzo duże znaczenie w ocenie oferty, a tym samym w naszej wygranej. Szukając partnera, nie koniecznie musimy szukać podwykonawcy, czasem to my możemy grać drugie skrzypce, wszystko zależy od podziału obowiązków i marży. Jednak takie ustalenia, należy przeanalizować przed wystartowaniem w przetargach, ponieważ szczegółowo musimy to opisać to w naszej ofercie konkursowej.Gdzie szukać rzetelnego podwykonawcy

Jeśli startujemy w przetargach jako główny wykonawca i mamy podwykonawców, którzy dla nas wykonują część zleceń, to również musimy pamiętać o odpowiedzialności za wykonane przez nich prace. Ponieważ, to my jako główny wykonawca odpowiadamy za całość zlecenia. Dlatego, nasz „przetargowy partner” to nie może być przypadkowa firma. Wręcz przeciwnie, powinniśmy ją bardzo rzetelnie sprawdzić, zarówno pod kątem referencji, jak i stanu finansowego czy prawnego. Naszym źródłem nie mogą być tylko fora internetowe, na których firma może wystawiać sobie sama pozytywne komentarze, bądź w krzywdzący sposób oczerniać konkurencję. Musimy bazować przede wszystkim na faktach. Na samym początku ogłaszamy więc w internecie, że szukamy podwykonawcy, określając zakres robót i poziom wymaganych uprawnień jak i kwalifikacji. Następnie spośród wszystkich firm, wybieramy te najciekawsze i weryfikujemy je dalej. Sprawdzamy czy firma nie ma zadłużeń wobec ZUS i US, a także czy widnieje jako forma prawna zarejestrowana w sądzie. Następnie prosimy o referencje i osobiście weryfikujemy prawdziwość tych danych. Pamiętajmy, że to samo zrobi zamawiający, rozpatrujący naszą ofertę, a więc jeśli coś przeoczymy, możemy za to zapłacić wysoką cenę, mianowicie przegranie konkursu.

Firm budowlanych na rynku jest bardzo dużo, wystarczy otworzyć książkę telefoniczną czy przeszukać internet, by zobaczyć, że w każdym mieście roi się od specjalistów czy fachowców. Jednak w przetargach liczą się fakty i tylko one dają nam szanse powodzenia i wygranej. Dlatego, nie sugerujmy się niskimi stawkami naszego podwykonawcy i jego gorliwymi, ale tylko słownymi zapewnieniami, ważne niech będą dla nas jego kwalifikacje, które jeśli są dobre, a nawet bardzo dobre, warte są wyższej ceny, bo dzięki nim zwiększamy swoje szanse do otrzymania danego zlecenia przetargowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca w budownictwie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak znaleźć rzetelnego podwykonawcę

  1. Pingback: 1. Czy zawsze korzystnie jest być podwykonawcą w robotach budowlanych?

Dodaj komentarz