Kierownik budowy – podwykonawca czy pracownik?

W jaki sposób wpisać kierownika budowy, którego zatrudniliśmy na umowę zlecenie lub o dzieło? Jako podwykonawcę czy jednego z pracowników naszego przedsiębiorstwa? Czy musi posiadać on działalność gospodarczą w takich sytuacjach?

W każdym przetargu budowlanym, jak i na każdym placu budowlanym, musi być obowiązkowo kierownik budowy. Jednak co, jeśli korzystamy z usług osoby nie zatrudnionej przez nas na stałe, a na przykład w oparciu o umowę o dzieło czy zlecenie? Przecież musimy podać pełne informacje, zgodne ze stanem faktycznym w naszej ofercie konkursowej.

Kto jest podwykonawcą?

W każdym większym zleceniu, jak na przykład przetargi nieograniczone na budowę hotelu czy autostrady, musimy nie tylko obszernie opisać załogę wykonawczą, ale także podać wszystkich podwykonawców, którzy uczestniczą w projekcie. Kierownik budowy, który często według wymagań zamawiającego, musi spełnić szereg dodatkowych warunków i wykazać odpowiednie kwalifikacje, może być tutaj kwestią sporną. Jeśli przykładowo, żaden z pracowników nie spełnia tych wymagań, to nie musimy całkowicie rezygnować z konkursu, możemy zatrudnić kierownika na umowę zlecenie. Co wtedy wpisać w ofercie przetargowej – podwykonawca czy pracownik? Jest to bardzo swobodna interpretacja i właściwie bardziej zależy od nas i od zamawiającego, ponieważ w prawie nie odnajdziemy wprost zdefiniowanego pojęcia podwykonawcy, jedynie wskazanie, kto nim może być. Otóż jest to osoba prawna albo jednostka organizacyjna, nieposiadająca osobowości prawnej, podwykonawcą może być więc podmiot dostarczający niezbędne przedmioty, np. materiały budowlane, jak również ten, który wspólnie z generalnym wykonawcą będzie realizował zamówienie publiczne na podstawie umów prawnych. Również wykonawca, może wskazać podwykonawcę do realizacji usług specjalnych na przykład geodezyjnych czy związanych z nadzorem budowy. Jednak jeśli zamawiający nie zezwoli w konkursie na udział podwykonawców, to w znacznym stopniu utrudnia on start wielu firmom w przetargach.

Kierownik na zlecenie – podwykonawca czy pracownik

W artykule: „Kierownik budowy – czyli jego zadania i odpowiedzialność”, opisaliśmy szczegółowo rolę kierownika na budowie i w całej machinie przetargowej. A tym samym rozwialiśmy wątpliwości czy jest on potrzebny czy nie. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni zatrudnić osobę na tym stanowisku na umowę zlecenie, ze względu na wymagania i stawiane warunki, to również możemy go wpisać jako swojego pracownika. Ponieważ, jak opisaliśmy powyżej, z ustawy jasno nie wynika, że w takiej sytuacji kierownik budowy jest podwykonawcą, po drugie prawo pracy nie zabrania nam zatrudniać kierownika na umowę zlecenie. Jeśli jednak chcemy by zadania kierownika budowy był traktowane z poziomu podwykonawcy, to też prawo nie zabrania nam tego uczynić. Wtedy jednak w ofercie przetargowej, musimy to obowiązkowo zaznaczyć, podając zakres praw, stopień odpowiedzialności i system rozliczeń. W obu przypadkach, kierownik budowy nie musi prowadzić własnej działalności gospodarczej, wystarczająca jest tutaj umowa zlecenie, bądź też praktykowana umowa o dzieło. Co jest tutaj ważne, to fakt, że w przypadku ustanowienia kierownika jako podwykonawcy musimy nadać mu samodzielne funkcje, a także dostosować się do warunków zamawiającego, który jeśli zinterpretuje podwykonawstwo inaczej, może w najlepszym układzie wezwać nas do wprowadzenia poprawek, a w najgorszym odrzucić ofertę.

Posiadanie kierownika na budowie, jest naszym obowiązkiem, ale także parasolem ochronnym, w różnych sytuacjach mających miejsce na placu budowy, podczas naszej nieobecności. Jednak wykwalifikowany kierownik budowy często oznacza zbyt wysokie koszty, przy stałym zatrudnieniu, dlatego możemy korzystać z innej formy – umowy zlecenia, tylko podczas startowania w przetargach i większych zleceniach budowlanych. Nie mamy obowiązku wtedy podawać kierownika jako podwykonawcy, aczkolwiek zastosowanie tego nie będzie też błędem, musimy więc sami ocenić, które wyjście z takiej sytuacji jest dla nas korzystniejsze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca w budownictwie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kierownik budowy – podwykonawca czy pracownik?

Dodaj komentarz