Falownik hybrydowy dla fotowoltaiki – czym jest i jak działa?

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne nie byłyby w stanie działać bez odpowiednio dobranych komponentów. Jednym z niezbędnych części w instalacji PV jest inwerter zwany inaczej falownikiem. To element, który zamienia prąd stały wytworzony przez panele w prąd zmienny i przekazuje go do instalacji elektrycznej budynku.

Produkcja energii z systemów fotowoltaiki wymaga przede wszystkim stworzenia rzetelnego projektu całego systemu. W przeciwnym razie nawet najmocniejszy inwerter hybrydowy nie będzie w stanie przetworzyć energii stałej w zmienną do praktycznego wykorzystania w nieruchomości.

Falownik zwykły vs hybrydowy – jak wpływa na sprawność instalacji fotowoltaicznej?

Przed zrealizowaniem inwestycji w systemy odnawialnych źródeł energii, warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw konkretnemu rozwiązaniu. Wraz z rozwojem nowych technologii na rynku pojawiły się innowacyjne inwertery hybrydowe. Te powoli wypierają standardowe falowniki, które mają mniej wejść i wyjść.

Zastosowanie falownika hybrydowego umożliwia wysyłkę większej ilości energii elektrycznej przez sieć, dzięki czemu można zwiększyć zyski wynikające z korzystania z systemu fotowoltaiki. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w dużych systemach PV i wszędzie tam, gdzie pobór mocy jest wyjątkowo duży, np. w zakładach przemysłowych.

Jak jest zbudowany inwerter?

Budowa jednego z podstawowych elementów systemu instalacji fotowoltaicznej jest dość prosta. Każdy falownik (także ten hybrydowy) składa się z kilku komponentów:

  • układ sterowania i zabezpieczenia przed skokami napięcia,
  • system klasycznego prostownika, który jest zasilany fazami napięcia przemiennego,
  • pośredni stopień składający się z zespołu kondensatorów, które stabilizują napięcie,
  • stopień końcowy z tranzystorami, które przetwarzają prąd stały na zmienny przy założonych parametrach.

Serce systemu fotowoltaiki może występować w kilku wersjach: falowniki sieciowe, wyspowe oraz hybrydowe. Te ostatnie doskonale nadają się do użycia w połączeniu z magazynami energii.

Inwertery hybrydowe – jakie mają funkcje w systemach PV?

Wyróżniamy wiele czynności, za jakie są odpowiedzialne nowoczesne falowniki hybrydowe. Osprzęt tego typu jest wyposażony w co najmniej jeden układ MPPT do śledzenia maksymalnego punktu mocy każdego z modułów przyłączonych do instalacji. Dzięki temu inwerter zapewnia największe uzyski energii elektrycznej.

Kilka funkcji inwerterów montowanych w instalacjach fotowoltaiki to:

  • monitorowanie pracy całej instalacji PV,
  • synchronizacja przesyły energii elektrycznej z siecią domową/firmową,
  • śledzenie MPPT,
  • przesyłanie nadmiarów energii elektrycznej do zakładu energetyki.

Jak widzisz, bez inwertera o odpowiedniej mocy i funkcjach system fotowoltaiczny nie mógłby działać poprawnie. Firmy zajmujące się montażem powinny wiedzieć, jak dopasować falownik do mocy instalacji. Opcjonalnie pomocą służy hurtownia fotowoltaiczna, która pomoże w dopasowaniu odpowiedniego osprzętu oraz dostarczy go na miejsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Sprzęt i technologie budowlane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz