Oświetlenie LED – największe zalety nowoczesnych rozwiązań

Oświetlenie LED

W domowych czy biurowych wnętrzach trzeba zadbać o właściwe doświetlenie przestrzeni, dopasowane do konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Jednym ze sposobów na stworzenie idealnych warunków i znaczne obniżenie zużycia energii są źródła światła LED.

Czym wyróżniają się produkty LED? Jakie możliwości daje ta praktyczna technologia i jak zwiększa funkcjonalność wnętrz? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie LED – jak działają nowoczesne źródła światła?

Produkty LED działają w inny sposób niż klasyczne żarówki żarnikowe. W ich przypadku mamy bowiem do czynienia z diodami elektroluminescencyjnymi z półprzewodnikowymi czipami. Jeśli powstaje w nich nadwyżka energii, jest ona następnie przetwarzana na światło widzialne. Na jego kolor wpływa w głównej mierze rodzaj zastosowanego półprzewodnika.

Światło białe natomiast stanowi mieszankę wszystkich kolorów. Uzyskuje się je trzema sposobami:

  • poprzez barwy dopełniające – do niebieskiej barwy LED dodaje się żółtego lub czerwonego luminoforu (substancji chemicznej wykazującej luminescencję),

  • system RGB – mieszanie trzech barw pojedynczych diod LED (czerwonej, niebieskiej i zielonej),

  • konwersję UV – luminofor LED uzupełniony promieniowaniem UV.

Produkty LED występują w wielu formach, źródła światła miewają rozmaite gwinty, a emitowane światło występuje w różnych wariantach natężenia, temperatury barwowej i koloru. Dzięki temu da się stworzyć optymalne warunki w każdym wnętrzu.

Największe zalety produktów LED – dlaczego warto ich używać?

Dlaczego warto zdecydować się na rozwiązania LED, jak choćby te, które oferuje producent oświetlenia LED od AZzardo? Przede wszystkim technologia LED pozwala na znaczące obniżenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do uzyskania optymalnego poziomu oświetlenia wnętrza. Co więcej produkty tego typu odznaczają się szczególnie dużą żywotnością w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. W efekcie zmniejsza się wysokość rachunków, utrzymując pełen komfort świetlny. Nowoczesne produkty są także bardziej przyjazne dla środowiska niż inne dostępne na rynku rozwiązania oświetleniowe.

LED podczas pracy nie wydziela tak dużych ilości energii cieplnej, co klasyczne żarówki. W efekcie nie nagrzewa się tak mocno, dzięki temu da się go połączyć z oprawami wykonanymi z wielu materiałów, a także zminimalizować ryzyko bolesnego oparzenia.

Wymienne źródła światła czy moduły zintegrowane LED?

Obok standardowych, wymiennych źródeł światła LED występują też inne rodzaje produktów w tej technologii. Stosuje się na przykład praktyczne taśmy do montażu na meblach, sufitach, ścianach, a nawet podłogach.

Oprócz nich często spotyka się zintegrowane źródła światła LED. Są to specjalne moduły, osadzane na stałe w oprawie oświetleniowej już na etapie produkcji. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać nietuzinkowe formy lampy o szczególnie designerskim wyrazie, wpisującym się we wszystkie modne obecnie aranżacje. Co więcej zintegrowane elementy odznaczają się niejednokrotnie wyższą żywotnością niż klasyczne produkty LED, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność oświetleniową.

Zdalne sterowanie oświetleniem, czyli wygodne systemy Smart

Nowoczesne produkty LED można zastosować do stworzenia inteligentnego oświetlenia domu. Poszczególne lampy i źródła światła da się bowiem połączyć w system punktów świetlnych, komunikujących się ze sobą za pośrednictwem WiFi. Pozwala to na zdalne sterowanie oświetleniem, choćby z pomocą praktycznych aplikacji mobilnych na telefon lub tablet.

W takim systemie da się nie tylko włączać i wyłączać poszczególne lampy czy grupy oświetleniowe, ale też regulować kluczowe parametry światła, jak natężenie, temperatura barwowa czy kolor, by zawsze stworzyć idealne warunki. Można też zapisać ulubione ustawienia na przyszłość (tworzenie scen świetlnych), a także zbudować spersonalizowane harmonogramy oświetleniowe, by lampy uruchamiały się automatycznie o konkretnych porach dnia lub nocy.

Praktyczne i estetyczne oświetlenie do rozmaitych wnętrz

Zaawansowane technologicznie i nieustannie dopracowywane produkty LED to rozwiązania energooszczędne, zapewniające bezpieczeństwo i komfort oświetleniowy w każdym wnętrzu. Warto zdecydować się na modele należące do najwyższych klas energetycznych, by zyskać solidne i stylowe oświetlenie, w pełni dopasowane do konkretnych potrzeb przestrzeni oraz własnych upodobań. Nowoczesne źródła światła LED są w stanie spełnić nawet największe oczekiwania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz