Nowoczesne oświetlenie ogrodu – jakie lampy zastosować?

Oświetlenie ogrodu

Nie tylko we wnętrzach właściwie zaplanowany system oświetleniowy bywa bardzo przydatny. Coraz więcej osób dostrzega, jak wiele korzyści daje kompleksowe zaplanowanie oświetlenia na terenie całej posesji.

Gdzie umieścić lampy ogrodowe? Na jakie produkty najlepiej się zdecydować? Na co zwracać uwagę, gdy dobiera się lampy zewnętrzne? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Najważniejsze cechy oświetlenia do ogrodu

Gdy planujemy oświetlenie do ogrodu, trzeba zadbać nie tylko o kwestie estetyczne i prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnych. Bardzo przyda się zespół lamp nadających się do użytkowania w trudnych warunkach. W końcu oświetlenie zewnętrzne jest nieustannie narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne, w tym opady deszczu i śniegu, promieniowanie UV, zmiany temperatury czy wilgoć. Z tych względów należy znaleźć rozwiązania odporne na uszkodzenia. Spory wybór takich lamp oferuje choćby LightPlus.

Czym muszą wyróżniać się produkty do ogrodu? Przede wszystkim należy znaleźć modele z materiałów odpornych na zmiany pogodowe. Najlepiej sprawdza się aluminium, szkło i wysokiej jakości tworzywa sztuczne, które nie pokryją się korozją. Równocześnie każda lampa ogrodowa musi odznaczać się wysokim współczynnikiem ochrony IP, nie mniejszym niż IP44. To sposób na zmniejszenie ryzyka zwarcia w instalacji i bezpieczne użytkowanie oświetlenia przez naprawdę długi czas.

Lampy w ogrodzie – w jakich miejscach je zamontować?

Oświetlenie w ogrodzie spełnia podobne funkcje, jak w domowym zaciszu. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas poruszania się na terenie posesji po zapadnięciu nocy. Z tych też względów punkty świetlne powinny się znaleźć wzdłuż ogrodowych alejek, podjazdów i dróg dojścia do domu od bramy wjazdowej. Oświetlenie tworzy ponadto wygodne warunki do swobodnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Lampy umieszcza się zatem na tarasach i balkonach, w altanach i w wolnostojących strefach rekreacji. Z pomocą produktów oświetleniowych tworzy się nawet nocną dekorację ogrodu – doświetla się elementy małej architektury (pergole, altany, fontanny, rzeźby), a także rabaty roślinne, krzewy i drzewa. W ten sposób eksponuje się szczególnie ciekawe elementy ogrodu oraz tworzy nastrojową grę świateł i cieni o sporych walorach dekoracyjnych.

Gdzie jeszcze umieszcza się lampy zewnętrzne? Przydają się na gankach wejściowych – w strefie drzwi, by ułatwić znalezienie kluczy w torebce, a także umożliwić identyfikację niespodziewanych, wieczornych gości przez domowników. Co więcej, obowiązujące przepisy nakładają na właścicieli posesji obowiązek odpowiedniego wyeksponowania i podświetlenia numeru budynku – by był zawsze dobrze widoczny z ulicy.

Jakie oprawy oświetleniowe umieścić w ogrodzie?

W ogrodach wykorzystuje się szereg mocno zróżnicowanych produktów oświetleniowych. Na elewacjach budynków i w przydomowych strefach wypoczynku chętnie montuje się oprawy ścienne – plafony i kinkiety, które doświetlają i dekorują. Można zdecydować się na modele minimalistyczne, industrialne, klasyczne, retro lub skandynawskie. Wszystko po to, by system oświetleniowy pasował do architektury całego budynku i terenu wokół. Oprócz standardowych lamp niekiedy używa się girland LED, zawieszanych na balustradach, zadaszeniu czy drzewach i krzewach. Sporo dodatkowych inspiracji w kwestii modnego oświetlenia ogrodu pojawia się na stronie: homeideas.pl.

Wzdłuż ścieżek, na podjazdach do garażu czy na rabatach kwiatowych chętnie umieszcza się dwa typy opraw oświetleniowych:

  • lampy na słupkach,

  • oprawy najazdowe (wpustowe).

Świetną opcją jest zastosowanie modeli LED, które nie tylko są energooszczędne i odznaczają się długowiecznością. Wiele z nich pozwala na zdalne sterowanie i wpisanie ogrodowego oświetlenia w kompleksowy system typu smart.

Modny i bezpieczny ogród – odpowiednie systemy oświetlenia zewnętrznego

Lampy wokół domu to tak naprawdę konieczność. Właściwie rozmieszczone punkty oświetleniowe w ogrodzie zapewniają bezpieczeństwo i komfort, a także budują nastrojowy klimat w przydomowej przestrzeni. Dzięki temu korzystanie z terenu o każdej porze dnia i nocy jest równie przyjemne i naprawdę wygodne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz