Rynny metalowe czy plastikowe – jakie wybrać do domu?

Rynny metalowe

W trakcie budowy domu trzeba uwzględnić wiele czynników, które będą rzutować na późniejszy komfort eksploatacji budynku. Już na etapie projektowania nieruchomości warto ustalić, jakie rynny zostaną zastosowane w celu odprowadzenia wody opadowej poza obręb domu. Jakie rynny dla domu będą dobrym wyborem? Poznaj kilka wskazówek.

Nowoczesne systemy rynnowe to takie instalacje, które skutecznie odprowadzają wodę opadową z dachu. Najważniejsze jest to, aby zastosowane rynny zabezpieczały ściany przed oddziaływaniem spływającej wody. W przeciwnym razie na elewacji mogłyby powstawać nieestetyczne zacieki lub nawet uszkodzenia konstrukcji domu.

Rynny dachowe dla domu – funkcje i budowa

Systemy rynien dachowych to takie konstrukcje, które służą przede wszystkim do efektywnego odbierania wody z powierzchni poszycia dachowego podczas opadów deszczu. Woda deszczowa spływająca swobodnie z dachu mogłaby powodować: zawilgocenia ścian, uszkodzenia elewacji oraz rozwój pleśni w całej nieruchomości.

Nowoczesny system rynnowy składa się przede wszystkim z takich elementów, jak: rynny, rury spustowe, narożniki, wylewki, odpływy oraz uchwyty montażowe.

Montażem kompletnego orynnowania dla domu można zająć się samodzielnie, nawet bez większego doświadczenia w branży budowlanej. Niemniej jednak warto zadbać o to, aby wybrać odpowiednio trwały i funkcjonalny system rynien, który będzie w stanie wydajnie odprowadzać wodę opadową z budynku.

Rynny metalowe, aluminiowe czy może PCV – jakie warto zamontować?

Ostatni etap wykończenia domu to montaż systemu odpływowego dla wód opadowych. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze na rynku były rynny metalowe. Obecnie jednak inwestorzy coraz częściej wykorzystują orynnowanie wykonane z tworzywa sztucznego (PCV) aluminium, miedzi czy nawet drewna.

Niestety nie da się jednoznacznie określić, jaki rodzaj rynien będzie najlepszy dla danej konstrukcji domu. Aby wybrać jak najkorzystniejsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb nieruchomości, warto wziąć pod uwagę:

  • klasę odporności na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie zewnętrznych czynników atmosferycznych,
  • koszty montażu oraz zakupu,
  • konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych,
  • dostępne średnice i długości rynien,
  • kolorystykę.

Na podstawie tych parametrów będziesz w stanie wybrać system orynnowania dopasowany do potrzeb swojej nieruchomości. Pamiętaj o tym, aby inwestować wyłącznie w sprawdzone rynny dostarczane przez renomowanego producenta. To gwarancja, że zamontowane elementy odpływowe będą trwałe przez wiele lat eksploatacji nawet w trudnych warunkach.

Kto powinien zająć się montażem rynien?

Zarówno rynny metalowe, jak i plastikowe można zamontować samodzielnie (przy odrobinie umiejętności technicznych i wiedzy dekarskiej). To jednak pewne ryzyko, że w trakcie montażu poszczególnych elementów niektóre rynny zostaną uszkodzone.

Dobrym wyborem jest jednak montaż przez profesjonalistów. To gwarancja, że kupione rynny zostaną umiejscowione zgodnie z zaleceniami producenta.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Praca w budownictwie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz