Rodzaje pokryć dachowych – jakie są najpopularniejsze?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest niezbędny, szczególnie jeśli w grę wchodzi jak najwyższy poziom trwałości wykonanej konstrukcji. Dobrze dopasowane pokrycia dachowe są gwarantem nieprzepuszczalności wody oraz możliwości wieloletniej eksploatacji budynku. Zobacz popularne rodzaje pokryć dachowych!

Wysokiej jakości materiał na poszycie dachowe powinien być przede wszystkim solidny, trwały i estetyczny. Już podczas planowania projektu budowy domu warto wstępnie ocenić, jaka będzie konstrukcja dachu, a także jaki materiał będzie zabezpieczeniem dla całej powierzchni budynku. To podstawa, aby utrzymać wysoki komfort użytkowania domu.

Szukasz idealnego materiału na poszycie dachowe do swojego domu? Sprawdź ofertę Onduline, producenta lekkich pokryć dachowych i folii termoizolacyjnych.

Jak wybrać najlepsze poszycie dachowe?

Podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego rodzaju poszycia dachowego wcale nie jest takie proste. Jest kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę na etapie poszukiwań materiału na poszycie dachowe. Nie chodzi tylko o kwestie estetyki, ale też parametry techniczne.

Elementy, które najczęściej rzutują na opłacalność wyboru konkretnego rodzaju poszycia dachowego to:

 • sposób montażu,
 • poziom wytrzymałości,
 • wielkość arkuszy materiału na poszycie dachu,
 • kolorystyka i stylistyka,
 • materiał wykonania.

Cena również jest jednym z wyznaczników, który często determinuje decyzje zakupowe konsumentów poszukujących materiały na pokrycia dachowe. Kluczowe jest jednak
to, aby surowiec był odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne, stosunkowo lekki i łatwy w montażu.

Rodzaje pokryć dachowych – poznaj najpopularniejsze

Obecnie branża budowlana ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o wykończenia powierzchni dachów. Materiały wykorzystywane jako pokrycia dachowe to przede wszystkim:

 • Dachówki ceramiczne – to najpopularniejsza odmiana poszycia dachowego, która wciąż jest wykorzystywana nawet w nowoczesnym budownictwie. Wyróżnia się wysoką trwałością. Można ją montować na dachach o minimalnym spadzie 15 stopni.
 • Blachodachówka – jest równie popularna co dachówki ceramiczne. To połączenie doskonałych walorów estetycznych oraz wytrzymałości surowca. Najczęściej wykorzystywana do wykończenia dachów na domach jedno- i wielorodzinnych.
 • Dachówki betonowe – ten gotowy materiał na poszycie dachowe powstaje w wyniku połączenia cementu z piaskiem kwarcowym. Jest odporny na śnieg, deszcz, mróz
  i wiatr. Średnia trwałość dachówki betonowej to nawet ponad 60 lat.
 • Gonty dachowe – występują najczęściej w naturalnej, drewnianej wersji. Mogą być elegancką ozdobą konstrukcji dachu. Polecane raczej do klasycznych nieruchomości.

Nowością na rynku są pokrycia dachowe przezroczyste. To materiał odporny
na promieniowanie UV z jednoczesną gwarancją wysokiego poziomu przepuszczalności światła. Takie pokrycia na dach są wykonane z PCV i umożliwiają stworzenie estetycznych pergoli lub przezroczystych sufitów w dowolnie wybranych pomieszczeniach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Praca w budownictwie, Sprzęt i technologie budowlane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz